Ostatnio dużo pisze się o przejściach w okolicach Krakowa itp. Nie zapominajmy jednak, że Jura to nie jedyne skały, jakie posiadamy w Polsce. Na początku miesiąca udało mi się zrobić kilka ciekawych powtórzeń w Sokolikach.  

2 czerwca przeszedłem drogę Darka Sokołowskiego Geronimo z 1996 roku. Co prawda nie do końca tak, jak autor sobie założył - przez wywierconego fuckera - ale zadając do chwytu leżącego po prawej od niego.

Osobiście uważam, że malowanie farbą na skale ograniczników (jak zrobił to np. autor Geronimo) to dosyć zamierzchłe czasy. Poprowadzona przeze mnie droga jest naturalnie ograniczona przez pionową i poziomą rysę od sąsiedniej Pod zjazdem (co się również tyczy oryginalnej wersji). Ograniczniki nie są jak wiadomo fajną sprawą, ale rzeczywistość wspinania w naszych skałach czasami tego wymaga.


Paweł Wiśniewski na "Geronimo" (fot. Michał Symonowicz)

Odnośnie drogi, to jest ona rewelacyjnym rozwiązaniem kawałka skały. Linia składa się z dwóch balderów oddzielonych średnim restem, gdzie górny crux jest znacznie trudniejszy od dolnego. Moim zdaniem droga zasługuje na wycenę VI.6+. Jak wiadomo, kolejni pogromcy zweryfikują co prawda tylko numeryczną jej przyjemność. Zapraszam do powtórzeń!!
Swoją drogą wielki szacunek dla autora za realizację Geronimo, do którego w wersji oryginalnej nie omieszkam się przystawić w celach czystej satysfakcji.

Kolejnym wartym odnotowania powtórzeniem z początku czerwca jest przejście powstałego dość niedawno połączenia dróg Zbyteczna Fanfaronada D. Sokołowskiego z Das Beton ist fertige P. Wiśniewskiego (byłego Mandaryna po zaklejeniu wszystkich kutych dziur) na Krzywej Turni, również w Skolikach. Linia nosi nazwę Skansen.


Paweł Wiśniewski na "Skansenie" (fot. Michał Symonowicz)

Ma ona charakter raczej wytrzymałościowy z dwoma boulderami oddzielonymi dobrym restem. Rozwiązuje dość ciekawą formację, ponieważ biegnie ściśle kantem, aby na końcu wyjść Ambrożym. Od startu do końca mamy trikowe wstawienia nóg i balans ciałem- jednym słowem wspinaie na miarę granitowej doskonałościi! Co do wyceny uważam, że VI.6 to górna półka dla tej drogi, co oczywiście nie uwłacza jej pięknu.

Podsumowując, zapraszam na wspin w Góry Sokole, u nas również kręci się na ostro! 

Paweł Wiśniewski

Views: 41

Welcome to the world of CLIMBERS

How to participate in this site at a 9b level

The really first ever film with Adam Ondra: http://www.youtube.com/playlist?p=PL80AA5B5B12EB7BFD

Blog Posts

Sell on 9b your climbing topos to other world climbers !

Posted by 9b on March 1, 2013 at 4:00pm 0 Comments

27cragsclimbervoice8a and many others are amazing sites, but sometimes, expecially if you worked a lot to envision, bolt, clean routes or boulders, you want to monetize a little your efforts.

9b can help you in this aim.

 

As you can see here, in 9b there are many " topo groups ".

 

You can add a discussion in every "topo group".

In your discussion you can edit and publish your own climbing topoguide, as a "paywall", a "destination page", requiring climbers their payment by credit card or paypal to access and read, even on SMARTPHONES (iphones, android phones, ...)

 

After having paid, climbers can see, save and print your climbing topoguide.

 

In this discussion you can add:

 

1) PHOTOS regarding one specific SECTOR (of routes or bouldering, dws lines)

 

a) "PHOTO topo":

It's very easy to edit a photo topo:

- upload a photo of a rock in a topo group discussion

- drawn the lines

- write names and grades (an example…

Continue

Photos

  • Add Photos
  • View All

© 2020   Created by 9b.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service